Here's the latest post on theTeenLife Blog:
The supplies and tools required for teaching students the best and most updated information can sometimes cost a small fortune. But, did you ever think about exactly how much money goes towards receiving your education? We understand how much money it costs us to pay for our education; did you ever think how much money teachers are spending on their students’ well-being? In this case, well-being not only means education, but perhaps forgotten lunch money here and there, the little things that schools oftentimes overlook and teachers pick up. That being said, 15 million kids in the US inhabit homes that are unable to afford the most basic school supplies; some homes aren’t able to provide money for enriching field trips. Most of the money to provide for these kids could be from your teacher’s own pocket! In fact, 77% of it does, including snacks for the students, personal items [clothes, hygiene, tissues/toilet paper, etc.] and more, as studies show below.
Roughly half the amount that the nation’s public school teachers are spending on educational products is being covered with their own money, a new nationwide survey shows.
All told, teachers spent about $3.2 billion on various types of supplies and materials during the 2012-13 academic year, according to the survey, released recently by the National School Supply and Equipment Association. Half that total amount, $1.6 billion, came out of educators’ own pockets.
The per-teacher breakdown is as follows: The average educator forked out about $198 of their own money on instructional materials, $149 on school supplies, and $139 on other classroom materials, for a total of $485 last academic year, according to the survey.
Read more from the original article on Education Week’s Marketplace K-12 blog here. See the original survey from the NSSEA here.
To read more from Sean Cavanagh, click here.
The post Teachers Spend Personal Money on Educational Products appeared first on TeenLife.